Türkiye’den Nasıl Kredi Alınır Sorgulama

Türkiye’den Nasıl Kredi Alınır Sorgulama

Türkiye de kredi çekmek kolaydır. Peki yurt dışında ikamet ediyorsanız nasıl kredi çekebilirsiniz? İhtiyaç kredisi düşünüyorsanız, TC vatandaşlık numaranız var ise çok kolay. Bankaların WEB sitesinden TC kimlik numaranız ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’deki tüm bankaların faiz oranlarını, aylık ödemelerinizi internetten kolaylıkla araştırabilir, ona göre hangi banka ile çalışmak istediğinizin kararını daha net verebilirsiniz. Çünkü Türkiye’deki bankaların faiz oranları azda olsa farklılıklar göstermektedir.

Yurt dışındaki gelir belgeniz ile kredinizi kullanabilirsiniz. Ama konut kredisi gibi, mevlanın büyük olduğu kredilerde biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü konut kredisi için öncelikle kendinizin başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuruyu sizin adınıza hiç kimse yapamaz. Kredinizin onaylanabilmesi için sizden birçok evrak istenmektedir.

gurbetçi kredisi

gurbetçi kredisi

Bunlar; Yaşadığınız ülkedeki gelir belgeniz, harcamalarınız, yaşadığınız ülkedeki kredi geçmişiniz, varsa sahip olduğunuz devre mülkleriniz gibi birçok bilgilerinizi beyan etmek zorundasınız. Tüm bu evraklarınızı yeminli tercümesi için konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Bu sırada devam edecek işlemler için vekil tayin etmek istiyorsanız bu işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Daha sonrasında tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Türkiye’deki bankalardan bankaya evrak istemi bakımından ufak da olsa farklılıklar gösterebilir.

Öncelikle kredi çekmek istediğiniz bankanın yurt dışı vatandaşlardan ne gibi evraklar isteneceği konusunda müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenebilirsiniz. Ya da yaşadığınız ülkede şubesi var ise, direk gidip bilgi alabilirsiniz.  Önceden istenilecek evrakları bilmenizde yarar var. Eğer o ülkenin kredi notuna göre sizin notunuz düşük ise, krediniz büyük bir ihtimalle onaylanmaz. Ya da gelirinizi aşan borçlarınız var ise.

Ama bir engel teşkil etmeyen bir durumunuz yok ise, onaylanabilmesi  büyük ihmaldir.  İlk başvuruda onaylandığı taktirde, sizin diğer işlemler için kendinizin olmanıza gerek yoktur. Sizin vekalet verdiğiniz birinin diğer işlemleri ilerletebilmesi için yönlendirebilirsiniz. Para çekmek, para yatırmak, Türkiye’den ev almak için ise, tapu işlemleri, ödemeler gibi ihtiyaçlarınızı vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir