ATM’den Kartsız Para Nasıl Çekilir

ATM’den Kartsız Para Nasıl Çekilir

Ülkemizde ATM’lerde şifreli işlem uygulanmasının temel nedeni, dolandırıcılar ve gaspçılardan korunabilmeyi sağlamaktır. Fakat günümüzde teknoloji ile birlikte birçok güvenlik önlemi de sağlanabildiği için artık bu sistemde rafa kalkmıştır. Çünkü artık ATM’lerden kartsız para çekebiliyoruz. Bu da işlerimizi daha hızlı ve kolay halledebilmek anlamına geliyor.

ATM’den Kartsız Para Çekme

  • QR Kod: Birçok bankanın uyguladığı sistemlerden biridir. Bunun için telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını yüklemeniz gerekir. Bu sayede ATM kartsız işlem menüsünden para çekme kısmına giriş yaparak, çekmek istediğiniz tutar ve hesabı girerek, mobil uygulamadan da onaylıyorsunuz. Böylece sizlere bir güvenlik kodu gönderiliyor. Bu kodu bankamatiğin kamerasına göstererek işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.
  • Mobil Uygulama: Mobil uygulama neredeyse her bankanın kullanıma açtığı bir hizmettir. Mobil uygulamanın temelinde banka faaliyetlerinizin tümünü kontrol edebilmeniz ve birçok işlemi de buradan halledebilmeniz vardır. Fakat bu sistem ile mobil uygulamalar aynı zamanda bankalardan kartsız para çekmenizi sağlayan bir yöntemdir. ATM’den para çekme işlemlerinizi yaparken bir yandan da mobil uygulamanızdan tutarı ve hesabı onaylayarak, para çekme talimatı veriyorsunuz. Böylece kartsız işlem ile para çekmeniz sağlanıyor.
  • Parmak Tanıma Sistemi: Parmak tanıma sistemini birçok banka kullanmamaktadır. Fakat kullanan bankaların olduğunu da biliyoruz. Parmak tanıma sistemini kullanabilmeniz için bankanıza gidip parmak izinizi tanımlatmanız gerekiyor. Böylece diğer işlemlerinizi yaparken ATM sizin kim olduğunuzu tanıyor ve buna göre işlem izni veriyor. ATM’ye giderek kartsız işlem menüsüne basın. Böylece parmak iziniz ile tüm işlemlerinizi halledin.
  • Cep Telefonu İle: Bu yöntemin iki çeşidi vardır. Bunlardan ilkinde ATM’de kartsız işlem butonuna tıkladıktan sonra, yapmak istediğiniz işlemleri bildiriyorsunuz. Buna karşın telefonunuza bir doğrulama kodu gönderiliyor. Bu kodu sisteme girerek işlemlerinizi hallediyorsunuz. Diğerinde ise TC Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girerek yine telefona onay kodu gönderiyorsunuz. Böylece bu kod sayesinde kartsız işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

İşte, değişen dünya ile para çekmekten tutun, EFT yapmaya kadar her türlü işlemlerinizi kartınız olmadan bu yöntemler ile hızlı ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir