Sigortasız Çalışanlar Nereye Şikayet Edilir?

Sigortasız Çalışanlar Nereye Şikayet Edilir?

Eleman çalıştırmakta olan herkes ülkemiz yasaları uyarınca söz konusu çalışanlarını sigorta kapsamına dahil etmek zorunda olup, bu işlemi yaptırmamak bir suç unsuru oluşturmaktadır. Ancak ülkemizde sigortasız işçi çalıştırmakta olan pek çok kişi bulunmakta olup bu kişilerle alakalı olarak;

  • Sigortasız işçi çalıştıran kişiler nereye şikayet edilir?
  • Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir?
  • Sigortasız işçi çalıştırıldığını nasıl kanıtlarım?

 

Gibi sorular insanların kafasını karıştırmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak ilk söylenmesi gereken sigortasız işçi çalıştırmanın ihbar edilmesi gereken bir suç olduğudur. Bu nedenle de etrafında sigortasız olarak işçi çalıştıran kişiler bulunmakta olan hemen hemen herkes bu ihbar işini yapmakla yükümlü olup, çalışan kişilerin geleceği ve devlet kanunlarının bu konudaki katilliği nedeni ile yetkilileri bu konuda bilgilendirmek bir hayli gerekli bir durum olmaktadır.

Bu durunla alakalı olarak incelemeleri ve kayıtları yapmakla yükümlü olan kurum kısa adı SGK olan Sosyal Sigortalar Kurumu’dur. Bahsi geçen bu yer üzerinden sigorta işlemlerinin yapılması mümkün olmakla beraber sigortasız olarak çalışmakta olan kişilere yönelik ihbar işlemleri konusunda yetkili olan kurum da burası olmaktadır. söz konusu olan bu kurumla irtibata geçmek sureti ile yapacağımız şikayetler belli bir ihbar hattı oluşturulmuştur. Bu noktada sigortasız çalışanları şikayet edeceğimiz yer ALO 170 numaralı Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan çağrı merkezidir.

Bahsi geçen bu hat üzerinden SGK ile alakalı olarak pek çok işlemi gerçekleştirme olanağımız bulunmakla birlikte bahsi ecen şikayet işlemini de yedi gün yirmi dört saat yapma olanağımız bulunmaktadır. Ancak bu konuda söylememiz gereken önemli bir konu ise yapacağımız şikayet işlemlerinde kimlik bilgilerimizi belirtmek zorunda olduğumuzdur.

Eğer söz konusu işlemi yapar iken kimliğimizin bilinmesini istemiyor isek yapmamız gereken işlem aynı sıkıntıdan mustarip olan belli sayıda kişinin imzasını taşımakta olan bir dilekçe ile bulunduğumuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gitmek sureti ile şikayet oluşturmaktır. Bu şekilde hiçbir şekilde bilgilerimiz ifşa edilmez ve söz konusu olan ihbar da en doğru şekilde gerçekleşmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir