Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım

Kredi Çekemiyorum Acil Para Lazım

Çoğumuzun belirli bir geliri var. Genellikle de ev kirası, faturalar, yakıt giderleri, çocukların eğitim masrafları, mutfak masrafları gibi ödemelerle ay sonunu ucu ucuna getirebiliyoruz. Bazen yaşantımızda acil paraya ihtiyacımız olabiliyor: Bu bazen çocuğunuzun okul ücreti olabilirken, bazende aile üyelerinden bir tanesine ait hastane masrafları olabiliyor. Yada mevcut kredi kartınızla yaptığınız fazla harcamalar nedeniyle ödeme güçlüğü yaşıyor olabilir ve sürekli faiz yiyerek gittikçe artan bir borcunuz olabilir. Eğer bir tarafta biriktirdiğimiz bir para yoksa nakit para ihtiyacımızı karşılayamaz hale geldiğimiz böyle durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Akraba ve arkadaşlardan borç istemek zor, herkesin bütçesi kendisine göre. İlk aklınıza gelen banka kredisi çekmek oldu. Başvurduğunuz bankalar kredi notunuzun uygun olmadığı gerekçesiyle kredi başvurunuzu red etmiş olabilir .

Bankalardan kredi çekemediğiniz durumlarda acil para ihtiyacınızı karşılamak için senetle kredi veren yerlerden kredi kullanabilirsiniz, yani senetle borç alabilirsiniz. Bu acil para bulma noktasında sizin için bir seçenek olabilir. Şöyle ki bankalardan kredi alamayan bir kişi olarak senet karşılığında istediğiniz miktar parayı alabilirsiniz. Senetle kredi verenler böyle bir durumda para vermek için çok fazla şart aramazlar. Size verecekleri para mevcut kredi faiz oranlarıyla değil, ekledikleri  komisyon oranlarıyla  hesapladıkları faizler ile size sunacaklardır.

Dolayısıyla istediğiniz parayı bankalardan daha yüksek faiz oranlarıyla alabilirsiniz. Bu sebeple sizin ilk etapta yapmanız gereken şey çevreniz veya internet aracılığı ile bu tarz kredi alabileceğiniz yerleri tespit ederek, faiz ve komisyon oranlarını değerlendirmek olacaktır.

Eğer internette arama motoruna “acil paraya ihtiyacım var” yazarsanız bir sürü senetle kredi veren kurum ve kuruluşun telefon numarasına ulaşabilirsiniz. Sadece eğer Merkez Bankasının kara listesinde iseniz  para verebilmek için sizden kefil isteyebilirler. Genellikle verdikleri krediyi senet ve gayrimenkul ipoteği ile verirler. Tek seferde ödeyeceğiniz miktarlar için tek bir senet, aylık olarak ödeyeceğiniz miktarlar için de aylık senetler imzalatacaklar. Dikkat etmeniz gereken şey senetlerinde üzerinde borcunuza karşılık gelen miktarların yazması ve ödemelerinizi yaptıkça karşılığına gelen senedi mutlaka geri almanızdır.

Senet işine girmek istemiyorsanız eğer kredi kartı kullanıyorsanız ve limitiniz müsait ise kredi kartınıza taksit yaparak da borç para alabilirsiniz. Veya gösterebileceğiniz uygun bir teminatınız varsa bunu rehin vererek yada ipotek ederek bu şekilde borç para veren kuyumculardan para alabilirsiniz.

Tabi ki bu şekillerde borç para alırken geri ödemenizi yapabileceğiniz noktasından kendinizden emin olmanız çok önemlidir. Senetle size borç verenler senet ödemelerinizi aksatmanız durumunda borçlarını tahsil etmek için kanuni yollara başvurabilirler, ipotek altına aldıkları gayrimenkul veya taşınmanızı satışa çıkartabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir