Konut Kredisinde Tapu Kimin Üzerine Olur?

Konut Kredisinde Tapu Kimin Üzerine Olur?

Konut kredisi kullanarak satın alınan ev kredi alan kişi adına tapuda tescil edilir.Bankaların ortak tapu adı altında da ürünleri bulunmaktadır.Ortak tapu satın almak istediğiniz gayrimenkul tapusunun birden fazla kişi adına çeşitli oranlarda bölünmesi demektir.Konut kredi kullanılarak kredi taksitlerini ödeyen kişi ile bir başka kişi tapuya ortak olabilir.

Ortak tapu yapabilmek için akrabalık durumu aranmamaktadır. Ancak akrabalık ilişkisi yoksa 2 kişiden fazla ortak olması bankalar tarafından onay sürecini olumsuz etkileyebiliyor. Ortak tapu işleminde banka kişiler adına ayrı ayrı kredi açmaktadırlar.İpotek konutun tamamında olduğu içinse kişiler birbirlerinin borcundan da sorumlu olurlar.Ortak tapu işlemlerinde faiz oranı ve kredi masrafları biraz farklı olabiliyor. Ortak tapu yapılacak kişilerden biri bankanın kredi politikasına uymuyorsa ortak tapu işlemine banka onay vermeyebilir.

Konut kredisinde tapu krediyi çekenin üstüne mi olur

Eğer 2 ayrı ikamette oturan kardeş iseniz ve ortak tapu kullanmak istiyorsanız bankalar bu ortak tapu işleminde herhangi bir zorluk çıkartmamaktadır.

Eğer ortak olacak kişi eş ise 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Medeni Kanunu’na göre evlilik sürecince edinilen malların %50’si eşe aittir.2002 yılı öncesindeki eski medeni kanuna göre ise eş mal edinilmesine katkıda bulunmuşsa katkıda bulunduğu kadarlık kısım üzerinde hak iddia edebilir.Dolayısıyla 2002 tarihine kadar edinilmiş mallarda bu kanun geçerlidir.

Kredi çekerek aldığınız konutun yarı hissesinin değil %100’ünün eşinizin adına tescil edilmesini istiyorsanız ya kredi borcunuzun bitmesini beklemek zorundasınız yada kredi borcunu eşiniz adına transfer etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir