Kredi Çekmek İstiyorum Ama Vermiyorlar

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Vermiyorlar

Son dönemlerde çevrenizden çok fazla duymuşsunuzdur bu yakınmayı. Toplumun hemen hemen her kesimi kendi ihtiyaçlarını karşılayacak olan nakit sıkıntıyı çözebilecek krediyi bankalardan bir türlü alamamaktadır. Bunun nedeni bankaların kredi almak isteyen kişilere uyguladığı yoğun evrak ve şartnamelerdir. Kredi notu zaten kredi almak isteyen kişilerin önündeki en büyük engeldir. Türkiye genelinde yapılan araştırmada kredi notu ortalaması yaklaşık 1300-1400 civarındadır. Bu ortalama kadınlarda daha fazladır. Ancak şu bir gerçektir ki 1500 puanın altında olan kişilerin kredi alması oldukça zordur. Bu bilgiyi dikkate aldığımızda da Türkiye’de çoğu kişinin bankalardan kredi almaya uygun olmadığı görülmektedir. Bu durum sonucunda toplum genelinde ciddi bir kredi alma sorunu yaşandığı aşikardır. Kredi almak isteyen kişilerin kredi notunun yeterli seviyede olmasının yanı sıra bankalar teminat da isteyebilmektedir. Teminat genelde konut kredilerinde istenmektedir. Araç ve ihtiyaç kredilerinde de bazı durumlarda teminat istenebilir.

Teminat istenmese bile kredi tahsis ücreti ve diğer evraklar, acil nakit sorunu yaşayan kişilerin sıkıntısını daha da artırmaktadır. Bu duruma çözüm olarak farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Örneğin senetle veya komisyonla kredi alabilirsiniz. Senetle kredi alma ile birlikte istediğiniz nakit miktarını elden direkt olarak alabilirsiniz. Üstelik aynı gün içerisinde paranızı alabilirsiniz. Çoğu kişi senet lafını duyunca korkmakta ve bu tarz para alma sistemlerine yanaşmamaktadır. Ancak sanılanın aksine senetle para veren kişileri bankalardan daha avantajlı seçenekler sunmaktadır. Yani bankalar da göründüğü kadar masum değildir.

5 bin TL kredi veren bir banka geniş vade seçeneklerini sunduğunu ve faiz oranlarının çok iyi olduğunu söyleyerek insanları etkilemekte ve vade sonunda vatandaştan aldığı toplam ücret 8-10 bin TL arasında değişmektedir. Oysa senetle veya komisyonla kredi alma yöntemlerinde böyle durumlara gerek yoktur. Sadece borcunuzu ödersiniz ve ödemelerinizi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sadece ödemelerinizi gününde yapmaktır. Ödemelerinizi gününde yapabilmek için de zaten en başta günle belirlenmektedir. Zorlanacağınız tarihleri bu noktada siz de bildirebilirsiniz. Bir de kredi almadan önce ekonomik durumunuzu gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bankalardan kredi alamayan kişilerin ağzından son dönemlerde en fazla duyulan ifadelerin başında bu “kredi çekmek istiyorum ama çekemiyorum” ifadesi gelmektedir. Kredi çekmeyen kişilerin başlıca sorunu kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin, bankalara yaptığı kredi başvurularının çoğu reddedilmektedir. Özellikle geçmiş dönemlerde bankalardan alınan kredilerin zamanında ödenmemesi, kredi kartı borçlarının ihmal edilmesi ve belirli bir ödeme gücüne sahip olamamak, kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Kredi notu tek bir unsura bağlı değildir. Bir bankaya olan kredi borcunun miktarı, kaç bankadan kredi alındığı, kredi limitlerinin genel durumu gibi noktalarda, banka kredi notu şekillenmeye başlamaktadır. Yüzde olarak da bu oranlar birbirinden farklılık gösterebilir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Yerler

Kredi çekecek olan kişilerin, bir bankaya gitmeden önce mutlaka kredi notunu öğrenmesi ve buna göre bir plan yapması gerekir. Kredi notunun gelişmesindeki en önemli noktaların başında kredi borçlarının veya kredi kartı borçlanmalarının zamanında ödenmesidir. Kredi kartları da kredi notuna etki etmektedir. Genelde kredi notuna etki eden unsurun sadece kredi borçları olduğu bilinmektedir. Kara listede olan, maaşında haciz olan kişilerin de kredi notu düşük olmaktadır. Kredi notu, Findeks üzerinden öğrenilmektedir. Kredi notunun öğrenilmesi sadece ilk seferde ücretsizdir.

Kredi Çekemeyenlere Kredi Veren Yerler

Kredi çekemeyen kişiler, senetle veya komisyonla kredi veren kişilerden yararlanabilir. Bu kişiler ile iletişime geçerek almak istediğiniz krediler hakkında görüş sahibi olabilirsiniz. İlk olarak yapılan görüşmelerde almak istediğiniz kredi miktarı hakkında bilgi verilir. Daha sonraki aşamada da almak istediğiniz krediyi senetle mi yoksa komisyonla mı alma ile ilgili bir karar alınır. Buradan sonra bir ödeme planı oluşturulur. Ödeme planlarının düzenlenmesinde aylık geliriniz önemli bir role sahiptir. Bütün planlamalar buna göre yapılır. Aylık geliriniz hakkında bilgi sahibi olmanız da size bu aşamada avantaj sağlar.

100.000 TL kredi çekmek istiyorum

100 bin TL’lik kredi alabilmek için aylık olarak yüksek bir gelire sahip olmanız gerekebilir. Kredilerinizi aynı gün içerisinde elden direkt olarak da alabilirsiniz. Böylece kredilerinizi bankalar dışındaki noktalardan da alarak kredi çekme isteğinizi yerine getirebilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir