Hangi Banka Kimin?

Hangi Banka Kimin?

Ziraat Bankası Kimin, Halk Bankası  Kimin,Vakıfbank Kimin,Garanti Bankası Kimin,Akbank Kimin,Yapı Kredi Kimin,Finansbank Kimin öğrenmek istermisiniz? Türkiye’de özel bankaların sayısı oldukça fazladır. Son dönemlerde de yeni bankalar kurulmaya devam etmektedir. Türkiye’nin ekonomisinin de genişlemesi ile birlikte bankaların açılması için gerekli olan ortam hazırlanmakta ve özel bankacılık sektörü devlet tarafından desteklenmektedir. Çoğu holding sahibi olan kişiler, yan kuruluş olarak banka açarak iş alanlarını genişletmektedir. Bankaların sahipleri ve yatırımları ise şu şekildedir;

Ziraat Bankası Kimin

Ziraat Bankası Hazine Müsteşarlığına aittir. Banka bir devlet bankasıdır.

Halk Bankası  Kimin

Halk Bankası’nın %51’lik kısmı Özelleştirme İdaresi Başkanlığına aitken geri kalan %49’luk kısmı ise halka arz edilmiştir. Bu durumda devlet bankası olma özelliği göstermektedir.

Vakıfbank Kimin

Vakıfbank’ın %58’lik kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir. Bununla birlikte bankanın %16’lık kısmı ise Vakıfbank çalışanlarına ait vakfa aittir. Vakıfbank’ın %25’lik kısmı halka açıktır. Vakıfbank da devlet koruması altında olan bankalar arasındadır.

Garanti Bankası Kimin

Garanti Bankası 1946 yılında Ankara’da kurulmuştur. Garanti Bankası’nın %25’i İspanyol bir banka olan BBVA’ya aittir. Doğuş Grubu’nun da bu bankada payı bulunmaktadır. Doğuş Grubunun banka hisseleri üzerindeki payı ise %20’dir. Garanti Bankası’nın halka açık kısmı da %55’dir. Bu durumda Garanti Bankası’nın bir kısmı İspanyol BBVA’nın bir kısmı da Doğuş Grubu’na aittir.

Akbank Kimin

1948 yılının Ocak ayında kurulan Akbank, Hacı Ömer Sabancı önderliğinde kurulmuştur. Bankanın kuruluş amacı pamuk ihtiyaçlarına kredi desteği sağlamaktır. Bu bankanın %41’i Sabancı Holding’e, %10’u Amerikalı Citibank’a aittir. Diğer yandan Akbank’ın geriye kalan %49’luk kısmı ise halka arz edilmiştir. Hakan Binbaşıgil ise Akbank’ın Ceo’sudur. Akbank, Türkiye’nin en geniş işlem hacmine sahip olan şirketleri arasındadır ve dünya genelinde ilk 100 banka arasında bulunmaktadır.

Yapı Kredi Kimin

1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulan banka, Koç Holding’e aittir. Faik Açıkalın bankanın şu anki CEO’sudur.

Finansbank Kimin

Banka Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur. Ömer Aras bankanın şimdiki yöneticisidir. %82.23’lük kısmı National Bank Of Greece S.A’ ya % 9.68 NBG Finance Dollar Plc’ ye, % 7.90 NBG İnternational Holdings B.V’ye ait olan bankanın merkezi İstanbul’dadır. Kuruluş tarihi ise 1987’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir