Kredi Çekmek İstiyorum Ama Bankalar Vermiyor

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Bankalar Vermiyor

Kredi çekmek istiyorum ama bankalar bana kredi vermiyor şeklindeki yakınmaları son zamanlarda çok sık duymuşuzdur. Peki bu ifadelerin sayısı neden arttı? Bankalar, kredi verme kriterlerinde son yıllarda çok önemli değişiklikler yapmıştır. İsteyen herkese kredi verilmemesi için bir dizi önlem ve prosedür uygulanmaktadır. Kredi çekmek isteyen kişilere ilk olarak kredi notu şartı getirilmiştir. Kredi notu, kredi kayıt bürosu üzerinden alınan veriler ile hesaplanan bir tür müşteri öz geçmişidir. Bankalar ile yapılan işlemlerin özeti yani öz geçmişi kredi notu üzerinden hesaplanmaktadır.

Kredi Çekmek İsteyenlere Bankalar Neden Kredi Vermez

Kredi notu hesaplamalarına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler kurumsal ve bireysel krediler için farklılık göstermektedir. Yıllık kredi limiti, kredi borçlarının ödenme istikrarı, borçların  geç mi zamanında da ödenmesi durumu, kredi kartlarının borç durumu, kredi kartlarının limiti gibi etkenler ile bir puan hesaplaması yapılır. Bu puanlar 0’dan başlar ve 1900 puana kadar yükselir. Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunu en az 1500 olması gerekmektedir. Bununla birlikte gelir belgesi, en az 6 ay yatmış olan sigorta primleri de bankalar tarafından istenmektedir. Bazı kredi türlerinde kefil veya teminat da istenmektedir. Genelde konut ve taşıt kredilerinde bu evraklar istenmektedir. Ayrıca maaşında haciz  olan, kara listede olan ve önceki dönemlerde bankalar ile sorun yaşayan kişiler kredi almakta çok zorlanmaktadır. Kredi çekmek isteyen ancak önündeki bu duvarı aşamayan kişiler için senetle veya komisyonla kredi verilmektedir. Senetle veya komisyonla verilen kredilerde de kişilerin ekonomik durumları göz önünde bulundurulur. Ancak bankalar gibi yoğun bir şekilde prosedür izlenmez.

Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar gibi problemi bulunan kişiler için verilen senetle verilen kredilerde bankalara paralel olarak bir faiz uygulanır. Bu faiz oranları ve ödeme planları dahilinde acil nakit ihtiyaçları karşılanmış olur. Acil nakit sorunlarını çözmek isteyen öğrenciler, işsizler, ev hanımları ve emekliler başta olmak üzere diğer meslek gruplarına sahip olan insanlar kredilerini tefecilerden alabilmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde bu yöntemler ile kredi veren kişiler bulunmaktadır. Kredilerinizi faturalı hat üzerinden de alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir